O nas

Mówi się o nich różnie..."mobilehome, mobilehomes, samochód campingowy, kempingowy, campervan, motorhome, przyczepy kempingowe, przyczepy campingowe, kempingi, campingi, caravan, wohnwagen, trailer, caravans" inni mówią potocznie "kamper przyczepa kempingowa, przyczepa campingowa, camper, kamper, kampery, camping, cempingmper, camper, kampery, campery, wohnmobil, wohnmobile, campmobile, reisemobile, reisemobile, campomobile, samochody kempingowe, samochody campingowe " ... można pisać dużo. Wszystkie te słowa opisują campery (kampery , capery, campervans, vanagon, samochody kempingowe) i przyczepy kempingowe (przyczepy campingowe- przyczepy ze spaniem).

Od ponad 20 lat kampery to mój sposób na życie, a skoro tu jesteś to albo zaczynasz swoją przygodę z caravaningiem albo już jesteś jednym z nas ...

Już jako student miałem samochód kempingowy VW t2 w zabudowie Westfalia. Mój pierwszy samochód kempingowy przywołuje do dziś wiele wspomnień przeżytych przygód. Noclegi w pięknych miejscach na brzegu jeziora czy blisko rzeki zaowocowały pasją do karawaningu.

Zimą jako student AWF miałem przyczepę kempingową w górach, gdzie spędzałem każdy weekend na nartach i snowboardzie. Niekiedy temperatury na zewnątrz spadały do minus 20 st C, ale studenckie wyjazdy w 6 osobowym kamperem do Chorwacji z noclegami na dziko na dalmatyńskich plażach czy też do Hiszpanii ukształtowały na całe życie mój sposób wypoczynku, obecnie także rodzinnego.

Samochód campingowy co wynika z faktu, iż każdy kraj ma swój język i nazwę dla samochodu kempingowego, w Polsce jednak wielokrotnie słyszymy hasła: kamper, camper, auto campingowe, samochód campingowy, auto kempingowe, samochód kempingwy, rc, campers, kampery, camping, cemping. Wszystkie te słowa opisuja www.kampery.pl

Poniżej będę używać na przemian słowa kamper, camper, samochód kempingowy...
Czym jest samochód kempingowy?

Przyczepy kempingowe są niczym innym jak przyczepami ze spaniem. Te domki jeżdżące (przyczepa kempingowa, przyczepa campingowa, camper, kamper, kampery, camping, cemping samochodem) w wielu krajach są jedynym domem dla osób mieszkających na całorocznych kempingach, dla innych są sposobem na zwiedzanie świata.
Kolejni miłośnicy zabierają swoje przyczepy kempingowe wyjeżdzając jedynie na weekend, w ciche niezamieszkane miejsca.

W Europie jest wiele firm produkujących przyczepy campingowe. Wsród nich między innymi: KNAUS, HOBBY, ADRIA, TABBERT, LMC, LORD MUSTERLAND, FENDT, HYMER ERIBA, DETHLEFFS, BURSTNER, TEC, BAYERLAND, WILK, HOME-CAR, CARAVELAIR, EIFFELAND, STERCKEMAN, KIP i wiele innych... przyczepa kempingowa, przyczepa campingowa, camper, kamper, kampery, camping, cemping

Wiele osób zaczynających przygodę z caravaningiem (sposób na spędzanie czasu wolnego podróżując z przyczepą) wypożycza przyczepę kempingową w wypożyczalni przyczep kempingowych lub kamperów. Wypożyczalnia przyczep kempingowych- przyczep i kamperów- samochodów kempingowych (camperów, kamperow). Część osób po kilkukrotnym wynajmie decyduje się na zakup swojej wymarzonej przyczepy kempingowej lub kampera. Jest do bardzo dobre rozwiązanie, gdyż mając już doświadczenie wiemy co dokładnie chcemy kupić i jakie rozwiązania wystroju wnętrza naszej przyczepy są dla nas najbardziej optymalne.
Przyczepa kempingowa, przyczepa campingowa, camper, kamper, kampery, camping, cemping.

Inaczej jest, gdy kupujemy campery z katalogu lub oglądamy campera w salonie nie mając wcześniejszych doświadczeń, nie oceniamy go podczas codziennego użytkowania na kempingu, gdy mamy bagaże, dzieci biegają, a nam właśnie skończył się gaz w butli w niedzielne popołudnie i nie możemy kupić nowej...
Wielokrotnie osoby, które zaczynają swoją przygodę z kamperami po pewnym czasie stwierdzają, że przyszedł czas na campery - samochody kempingowe (samochód campingowy, kamper, camper, campmobil, campmobile). Również w tym wypadku namawiam gorąco do wcześniejszego wypróbowania kampera przed akceptacją danego modelu. Pamiętajmy,  że kamper znacznie różni się od przyczepy swoim rozkładem wnętrza. Warto zastanowić się do czego będziemy głównie wykorzystywać naszego campera. Campery, kampery, samochody kempingowe, campingowe, campingi, kempingi... wiele słów a jedno znaczenie :)

Kampery rodzaje

Samochody kempingowe - campery można podzielić według różnych kryteriów klasyfikacji. Najczęciej dzieli się je ze względu na: konstrukcję samochodu, jego wielkość, przeznaczenie oraz grupę odbiorców.

Budowa nadwozia- kampery

Kampery w stylu „alkowa” charakteryzuje nadbudowa mieszcząca się nad kabiną kierowcy, w której znajduje się dodatkowa sypialnia. Tego rodzaju samochody pozwalają na nocleg co najmniej czterech osób. W alkowie mogą nocować jedna lub dwie osoby. Po obu stronach alkowy umieszczone są najczęściej otwory okienne, które umożliwiają odpowiednią wentylację.

Kampery typu profil - semiintegral - to samochody posiadające seryjną kabinę i zabudowaną część mieszkalną, która wystaje poza jej obrys. Samochody te posiadają mniejszą liczbę miejsc noclegowych, chociaż ich wymiary zewnętrzne są takie sama jak samochodów w stylu „alkowa”.

Kampery zintegrowane to samochody, które całe zostały wykonane od podstaw, czyli bez wykorzystania seryjnej kabiny pojazdu bazowego. Najważniejszą cechą tych pojazdów jest połączenie kabiny kierowcy z częcią mieszkalną. Pojazdy te oferują najwyższy komfort podróżowania i wypoczynku. Z tego względu cena kupna i wynajmu tych pojazdów jest często wyższa niż innych rodzajów samochodów kempingowych.

Kampery na bazie vw t4 (VW California Westfalia Reimo Cathago), Vito (Marco Polo), Sprinter (James Cook) oraz firm Reimo, Carthago. Małe samochody campingowe, którymi bez żadnych problemóww możemy poruszać się na co dzień. Samochody te posiadają najczęściej spanie dla 2-5 osób ( 2-3 osoby spi na dole na rozkładanej kanapie i 2 na górze - na wysokości dachu - podnoszonego do góry lub high roof-  wysokiego na stałe. Samochody posiadają poza szafkami, lodówkę, zlew z wodą, często ogrzewanie postojowe - webasto, fotele przednie obrotowe, stolik, markizę zewnętrzną.

Kampery na bazie pick up - podstawą są samochody terenowe pick up - do których zakłada się w pełni wyposażoną kempingowo nadbudówkę.

Kampery 4x4 - off road-campery - samochody o podwyższonym zawieszeniu, często na ramie, ale przede wszystkim z napędem na cztery koła. Są lepiej doposażone, mają również reduktor z blokadą mostów.

Podwozie kampery:

Biorąc za kryterium klasyfikacji ramę podwozia, kampery można podzielić na: campery z oryginalną ramą samochodu dostawczego oraz campery posiadające specjalnie obniżoną ramę (lekką, niską) dostosowaną do potrzeb samochodu kempingowego. Najpopularniejsze są samochody kempingowe posiadające obniżoną ramę, jednakże ich cena jest wyższa od cen standardowego modelu. Dzięki obniżeniu środka ciękości zwiększa się bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania. Możliwy jest również przewóz większej ilości bagażu.

Rodzaj zabudowy - kampery:

Kolejnym kryterium jest sposób budowy samochodów kempingowych. Ze względu na to kryterium wyróżniamy: kampery mieszkalne zabudowywane przez caravaningowców, jak również pojazdy produkowane przez producentów (są to modele katalogowe i produkowane na życzenie odbiorcy). Obecnie zabudowywanie pojazdów przez miłośników caravaningu uległo znacznemu zmniejszeniu. Możemy spotkać jedynie pojedyncze przypadki pasjonatów zabudowy kempingowej na samochodzie. Obecnie na rynku motoryzacyjnym działa wiele firm, które specjalizują się w produkcji tego typu samochodów. Na szeroką grupę odbiorców czekają więc bardzo zróżnicowane modele pojazdów o zróżnicowanych cenach, które mogą być wyposażone według potrzeb i wymagań klientów.

Kampery - gabaryty samochodów:

Szerokości i długości nadwozia wpływa na wielkość samochodu. Najczęciej samochody kempingowe - kampery mają długość od 5 do 8 metrów. Długość samochodów zależy również od liczby miejsc noclegowych i wyposażenia.

Ze względu na kryterium długości pojazdu wyróniamy samochody kempingowe - kampery:

kampery małe (do 6 metrów)
kampery średnie (od 6 do 8 metrów), o skromnym, lecz funkcjonalnym wnętrzu,
kampery duże powyżej 8 metrów, skonstruowane z rozmachem, o dużej przestrzeni i świetnym wyposażeniu .
Wzrost wielkości samochodu kempingowego wpływa również na wzrost jego masy własnej oraz masy wyposażenia. Z tego względu coraz częściej duże samochody kempingowe to pojazdy trzyosiowe wyposażone w sześć kół. Oprócz tradycyjnych pojazdów cztero- i sześciokołowych, na światowym rynku motoryzacyjnym można spotkać także samochody kempingowe z przyczepą.

Grupa odbiorców:

Pojazdy rodzinne i dla aktywnych Ze względu na grupę klientów samochody kempingowe można podzielić na: pojazdy rodzinne i pojazdy dla osób aktywnych. Samochody rodzinne to najpopularniejsze modele spośród wszystkich kamperów. Takimi pojazdami podróżują rodziny z dziećmi, dlatego producenci tych samochodów zadbali o to, aby miejsca noclegowe i wypoczynkowe były dostosowane do potrzeb najmłodszych caravaningowców. W kamperach rodzinnych zastosowano ciekawe rozwiązanie jakim są łóżka piętrowe oraz przestrzeń służąca jako mały plac zabaw dla dzieci (po podniesieniu dolnej części łóżka). Samochody kempingowe dla osób aktywnych to modele, które wyposażono w specjalne schowki będące w stanie pomieścić różnego rodzaju sprzęt sportowy jak np. narty, deska surfingowa, snowboard, rower czy kajak. Jest to możliwe między innymi dzięki zastosowaniu tzw. podłogi multifunkcyjnej. Dodatkowo producenci oferują możliwość zamontowania specjalnych bagażników z tyłu samochodu.

Informacje dotyczące rodzajów samochodów kempingowych napisane na podstawie strony internetowej czasopisma Polski Caravaning - POLECAMY!

kampery & przyczepy Nasza pasja,
kampery & przyczepy Nasz sposób na życie, kampery & przyczepy tylko z www.kampery.pl

Odbiór samochodów kempingowych, nazywanych także kamperami (camperami) możliwy jest w następujących miastach: Lublin, Warszawa, Katowice, Wrocław, Kielce, Kraków, Łódź, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Bydgoszcz, Zamość, Poznań, Koszalin, Opole, Zielona Góra, Jelenia Góra, Wałbrzych, Częstochowa, Kołobrzeg, Kalisz, Biała Podlaska, Nowy Sącz, Krosno, Przemyśl, Tarnów, Zakopane, Konin, Białystok, Toruń, Słupsk, Bielsko-Biała, Gorzów Wielkopolski, Piła, Leszno, Hrubieszów, Chełm, Tarnobrzeg, Sandomierz, Biłgoraj.

Szybki kontakt

Infolinia 660 000 880